Pre nego što pređem na suštinu, potreban je jedan malo poduži uvod. Budite strpljivi.
Pre oko 30 godina profesor hortikulture na japanskom univerzitetu Rjukjus, Teruo Higa, posle višegodišnjeg istraživanja i eksperimentisanja otkrio je da određena kombinacija anaerobnih i aerobnih bakterija i plesni (njih oko 80) izuzetno utiče na dovođenje tla u optimalno stanje, u kome nema potrebe za dodavanjem hemijskih đubriva.
Pre nego što je profesor Higa objavio svoje začuđujuće otkriće, verovalo se da anaerobni (zahtevaju odsustvo kiseonika) i aerobni (zahtevaju prisustvo kiseonika) organizmi ne mogu da žive zajedno na istom mestu. (Upravo iz tog razloga se seljaci i odvraćaju od dubokog oranja – prevrtanjem zemlje mikroorganizmi koji žive duboko, bez prisustva kiseonika, se dovode na površinu gde ih kiseonik bukvalno sprži, a oni koji ne mogu da žive bez kiseonika dospevaju duboko u zemlju gde se bez njega uguše. U nedostatku mikroorganizama koji prirodno obezbeđuju usvajanje hranjljivih materija kod biljaka, moraju se dodavati hemijska sredstva koja ubiju i ono malo živoga što je ostalo u tlu.)
Glavne zvezde Higove mešavine su fototropski mikroorganizmi koji jedu ugljen dioksid i štetne materije, a proizvode aminokiseline, antioksidante i kiseonik od koga žive probiotički mikroorganizmi (aerobni) iz mešavine.
Profesor Higa je bio i dobra poslovna ličnost pa je patentirao ovu mešavinu, nazvanu EM-1, koju je licencirao u preko 125 zemalja sveta (vidi http://www.emro.co.jp/).
Kod kuće možete napraviti svoje mikrobiološko đubrivo, veoma slično po efektima komercijalnom EM-1:
Korak 1
Stavite 1/4 šolje (od 250ml) belog pirinča i 1 šolju mlake vode i dobro promešajte. Procedite beličastu vodicu u teglu od 0,7l – 1l (pirinač iskoristite za kuvanje) i ovlaš poklopite. Ostavite na mračnom i prohladnom mestu (podrum, ne frižider) sedam dana.
Korak 2
Procedite pirinčanu vodicu kroz gustu cediljku ili retku gazu (biće nešto ljigavo na površini što treba odstraniti) u veliku teglu i na 1 deo pirinčane vodice dodajte 10 delova mleka (na 100ml vodice, 1l mleka, tako da je sve 1,1l). Opet poklopite ovlaš i vratite u podrum na još 7 dana.
Korak 3
Pomirišite. Ako smrdi ne valja, bacite sve pa iz početka. Treba da prijatno miriše na sir.
Odvojte sir koji se stvorio na površini od žućkaste tečnosti (sir dajte domaćim životinjama – odlično je za probavu, ili stavite u saksije sa biljkama), a u žućkastu tečnost dodajte 1 kafenu kaščicu melase (ima u svakom bio-špajzu). Dobro zatvorite i stavite u frižider, gde može da stoji 6-8 meseci. Ovo se zove serum.
Upotreba
Izvadite potrebnu količinu seruma i dovedite ga na sobnu temperaturu (recimo veče pre). Sat vremena pre upotrebe razblažite 1:20 (u 100ml seruma dodajte 2l nehlorisane vode na sobnoj temperaturi) i 1 kafenu kaščicu melase. Ovo se zove rastvor.
Stavite u prskalicu i primenite na lišće, ili polite po malo pored svakog stabla u zemlju.
Ja sam u početnoj fenofazi cvetanja (pre 7 dana) isprskao 10l rastvora na 10 ari Panonie. To što sam isprskao ima duplo duže lastare od onih redova koje nisam.