Ovo vino dobilo je ime po cvećki Ramonda nathaliae koju je 1884 otkrio kraj Niša dvorski lekar Sava Popović i nazvao je po kraljici Nataliji Obrenović koja je po njemu jedina bila dostojna lepote ramondinog cveta. Ova cvećka, i kada uvene, može da se vrati u život sa samo jednom čašom vode. U Srbiji se nosi stilizovani cvet Natalijine ramonde u znak obeležavanja početka primirija u I svetskom ratu.
Potpuno zrelo grožđe se bere ručno i posle odvajanja bobica od peteljki ostavlja da macerira do četiri sata bez ikakvih dodataka. Nakon toga se cedi i prebacuje u tank za vrenje, što traje 20-40 dana u zavisnosti od godine. Vino se zatim otače sa grubog taloga, pod plaštom inertnog gasa koji sprečava oksidaciju, i prebacuje u tank za odležavanje. Odležavanje traje oko 6 meseci, za koje vreme se vino povremeno meša, kako bi se fini talog podigao sa dna i omogućio ekstrakciju aroma. Oko mesec dana pre flaširanja mešanje prestaje kako bi se talog slegao na dno. Vino se flašira direktno iz tanka, bez filtriranja. U celom proizvodnom procesu ne dodaju se nikakvi aditivi, sem malo supora pred flaširanje.
Cvetni i voćni mirisi, kao i naglašena svežina čine Ramondu neobično osvežavajućom, posebno u toplim letnjim danima.
Ramonda je zvanično vino „Kraljevskog vinskog puta Srbije“, turističke rute koja pored vinarije Plavinci uključuje još i Vilu Obrenović u Smederevu i Vinariju Karađorđević u Topoli.
Poslužiti dobro ohlađeno. Odlično ide uz roštilj, hladno pečenje, picu, sireve i hladne nareske.
Može imati talog.